המנוע של מכונית הוא הלב של הרכב

אנשים מעולם לא תהו שהם יוכלו לעוף גבוה בשמיים כמו הציפורים, או לפלס דרך במים בדיוק כמו יצורי המים. אבל כל אלה אפשריים כעת בעזרת התקדמות מדעית וטכנולוגיה. מנועים מילאו תפקיד מרכזי בהגשמת החלומות הללו, וכך גם בהתקדמות ופיתוח הרכב. כשם שהלב עושה את העבודה העיקרית בגוף, את התפקיד הדומה ממלא מנוע מכונית ברכב, מקור התנועה והכוח שלו.

השאלה הראשונה שעולה במוחו של הטירון היא, מה בעצם קורה בג'ונגל של חוטים, צינורות וצינורות מתכת שיוצר את התנועה והתנועה החלקה של המכונית? תפקידו העיקרי של מנוע הוא להמיר אנרגיה משריפת דלק נפט, ליצירת תנועה למכונית. הדלק נשרף בתוך החדר בלבד, והכותרת המלאה של מנוע מכונית היא מנוע בעירה פנימית. עיקרון הפעולה של אלו משתנה לפי סוגיהם כמו מחזור שתי פעימות, מחזור ארבע פעימות, מחזור שש פעימות, מחזור דיזל ומחזור אטקינסון. עבור מכונית, מנוע ארבע פעימות משמש לרוב.

במנוע ארבע פעימות, כל תהליך הבעירה הוא אקסותרמי ומתרחש בארבעה שלבים מרכזיים. ראשית, הדלק הדליק מועבר לתא הבעירה. בשלב השני מופעל לחץ על תערובות אלו. לאחר הפעלת כמות גדולה של לחץ, התערובת הדליקה נדלקת. לאחר השריפה התערובת החמה מתחילה להתרחב וכתוצאה מהתרחבות זו היא מפעילה לחץ על החלקים הנעים, שמתחילים לנוע אז, ובכך מבצעת עבודה מועילה. בשלב האחרון, המוצרים המקוררים משתחררים בסביבה. כך עובד מנוע.

בזמן קבלת מנוע, הדבר הראשון שצריך לזכור הוא הקיבולת שלו. הוא נמדד כנפח הכולל שכל הבוכנות יכולות לטאטא החוצה בתנועה אחת. זה נמדד בדרך כלל באינץ' מעוקב או ליטר. קיבולת המנוע גדולה יותר, ככל שהוא חזק יותר. כדי להגדיל את הקיבולת, ניתן לאמץ שתי דרכים – ראשית ניתן להגדיל את מספר המהלכים ושנית ניתן להגדיל את קוטר הבוכנה. עם זאת, לפעמים יש צורך להתאים את צריכת הדלק כדי להבטיח את הביצועים הטובים ביותר.

הפרמטרים העיקריים המסמנים את הביצועים של מנוע הם יעילות, צריכת דלק ויחס דחיסה. יעילות נמדדת בדרך כלל כיחס בין האנרגיה השימושית לסך האנרגיה הקיימת בדלק. בזמן הבעירה, הדלק לא נשרף לחלוטין, עדיין נותר חלק ממנו נפח עקב כך נתקלים בירידה ביעילות ומתרחשות דפיקות שבגללן נוצרת בעיה בתנועה חלקה של המכונית ומתרחשות יותר טלטולים. לפיכך בעת בחירת דלק, יש להקפיד כי מקסימום חלק דלק יתלקח. יתר על כן, טיפול נכון למנוע צריך להיעשות בזמנים קבועים מכיוון שביצועיו הטובים שומרים על הרכב שלך במצב טוב וחלק.

About admin

Check Also

החשיבות של מגדש טורבו ברכב

רכב רץ טוב הוא מה שרוב בעלי המכוניות היו רוצים לקבל במיוחד אם הוא נחוץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.