חלק ראשון מההיסטוריה המוקדמת של סאב-וופרים – שנות ה-50-1970

כל מי שהוא חובב אודיו לרכב או שבא לו בדרך אגב יידע מה זה סאבוופר. סאב וופרים משמשים ליצירת התחושה העזה והעמוקה של בס, שהיא בדרך כלל מחוץ לטווח של רוב הרמקולים הממוצעים. סאב וופרים משמשים לא רק באודיו לרכב, אלא גם במערכות סטריאו ביתיות כדי לתת בס אולטימטיבי בשטח קטן, כמו חדר או מכונית.

למרות שסאבים עשויים להיראות פשוטים מספיק, ישנם למעשה לא כל כך פשוטים כפי שהם נראים. במהלך השנים הם נחקרו, נבדקו ופותחו על מנת להוציא מהם את הסאונד הטוב ביותר שאפשר. עם זאת, כמו כל מוצר ישנן דרגות שונות של איכות של סאבים וסוגים, המתאימים לדרישות ומצבים שונים.

החברה הראשונה שהציגה סאב-וופרים ראויים הייתה Acoustic Research (AR), אשר בשנת 1954 הציגה את ה-AR-1W – מערכת שיכולה להאריך את הבס שלה ל-20 הרץ ללא כל עזרה מהשוואה והייתה ממש וופר סגור ביעילות במארז. ה-AR-1W היה חסר תקדים בעיצוב במשך שנים, ולמעשה הוא עדיין משפיע מאוד על עיצוב הסאב-וופר המודרני על ידי השימוש שלו בעקרון ההשעיה האקוסטי. ה-AR-1W היה סאב וופר קומפקטי שניתן להרכיב בקלות על מדף ספרים בזוגות, שלא כמו הרמקולים הסגורים בגודל מפלצתי שהיו בעבר בשוק.

ד"ר הארי אולסן היה גם תורם מרכזי לעיצוב מערכות השמע שיש לנו היום. בשנות ה-30/40, הוא היה הראשון שטען כי הרמקולים זקוקים לחלק אחורי וגם לחזית, שכן אחרת גלי קול מאחור יפריעו לרמקולים הקדמיים. הוא גם עיצב את הרדיאטור הפסיבי, שנועד להוות תחליף לפתח האוורור – מערכת שהייתה לה מספר רב של תקלות באותה תקופה. עיצוב פתח האוורור הצריך צינור גדול על מנת למנוע רעשי רוח, מה שאומר לעתים קרובות שהצינור היה גדול יותר מהפתח עצמו. אולסן, במקום זאת השתמש בדאפרגמה עם מתלה שהמסה שלה שווה לזו של עמוד האוויר בפתח האוורור, ולכן היא הייתה הרבה יותר קטנה והרבה יותר יעילה מהעיצוב האחר.

ג'יימס נובאק של ג'נסן, מהנדס מחקר ומתמטיקאי מוכשר ביותר, היה אמור להמציא את עיצוב רפלקס הבס. באמצעות הידע שלו כמתמטיקאי וניסיונו כמהנדס, הוא הצליח ליצור ולסנתז רעיונות למה שמכונה היום מערכות הרמקולים הסגורות, הנפתחות והפאסיביות.

למרות שנחשבת לרכיב חיוני כיום, הארכת בס עדיין הייתה מותרות יחסית בשנות ה-50 וה-70. עסקי הסרטים היו החבר'ה העיקריים שהתעניינו בהרחבת בס, אשר שימש לראשונה באופן מסחרי עבור הלהיט הגדול מ-1977, Star Wars.

במאה הקודמת, המהנדסים והמתמטיקאים האלו היו כנראה המשפיעים ביותר על האקוסטיקה המצוינת הזמינה כיום במערכות שמע לרכב ובמערכות סטריאו ביתיות.

About admin

Check Also

מהי מצלמת דאש?

הפונקציה הבסיסית של א מצלמת מקש זה להקליט את הכונן שלך. מצלמות דאש הן מכשיר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Recent Comments

אין תגובות להציג.